Domowa siłownia – jak optymalnie ją urządzić, aby spełniała swoją rolę

Kluby fitness i siłownie to doskonałe miejsce na to, aby systematycznie dbać o swoją kondycję. Lecz jest sporo osób, które z różnego powodu nie chcą lub wręcz nie mogą chodzić do takich miejsc, a mimo wszystko zależy im na tym aby coś ćwiczyć. W ich przypadku idealnym rozwiązaniem będzie siłownia domowa, jaką bez problemów się urządzi bez wielkich pieniędzy. Rzecz jasna dużo zależeć będzie od tego, jakiego i ile sprzętu do ćwiczeń ktoś będzie chciał nabyć.

Jeśli ktoś dysponuje większym pokojem i jeszcze większym portfelem, to przeznaczenie kilkunastu tysięcy złotych na zaawansowane maszyny nie będzie wyzwaniem. Ale na małą siłkę, w jakiej da się już całościowo ćwiczyć całe ciało, spokojnie starczy półtora tysiąca.

Najważniejszą sprawą, o jakiej trzeba pomyśleć, będzie znalezienie dedykowanego miejsca. Żeby siłownia domowa mogła spełniać swoją rolę, nie trzeba wcale przeznaczać na nią oddzielnego pomieszczenia. Wystarczy wydzielić jakąś część jednego z pokojów, na którym można będzie ustawić ławeczkę czy poręcze, a po skończeniu treningu sprzęt po prostu schować.

Ławeczka, o której było wspominane to podstawowe wyposażenie wszystkich siłowni, z dużym gryfem i hantlami umożliwi ćwiczenie praktycznie całego ciała. Dobrze jest też pomyśleć o drążku. Drążki do podciągania są dostępne w rozmaitych wersjach, da się je montować w ościeżnicy, na ścianie lub suficie, a też wszechstronnie rozwijają mięśnie. Jeżeli ktoś dysponuje miejscem, to ciekawą opcją mogą też być wielofunkcyjne maszyny, ale w ich przypadku liczyć się należy z wyższymi kosztami.

You may also like...